86-300 Grudziądz, ul. Jeziorna 6

+48 56 46 223 21 info@vigotherm.pl

Czy warto stosować pompy ciepła?

Czy warto stosować pompy ciepła? Czy warto stosować pompy ciepła? - pompa logo fullHD

Rosnące koszty za zużycie paliw napędzających tradycyjne systemy grzewcze w domach oraz zwiększająca się świadomość użytkowników sprawia, że coraz częściej w polskich gospodarstwach domowych instalowane są układy wykorzystujące odnawialne źródła energii. Przykładem bardzo wydajnego układu grzewczego, który zdobywa sobie coraz więcej zwolenników jest pompa ciepła. Czy i dlaczego warto stosować pompy ciepła – odpowiedź poniżej.

Pompy ciepła – o czym warto wiedzieć?

Pompa ciepła to bardzo wydajne urządzenie grzewcze wykorzystujące przemiany termodynamiczne, dzięki którym transportuje ona energię cieplną z dolnego źródła (zimniejszego) do górnego (cieplejszego). Dolnym źródłem, z którego pompa pobiera ciepło może być grunt, woda lub powietrze; górnym natomiast jest krążąca w instalacji grzewczej woda (rzadziej powietrze), która odbiera ciepło i rozprowadza je w systemie grzewczym. Pompy ciepła zasilane są energią elektryczną. Samo urządzenie nie wytwarza ciepła, tylko je przekazuje. Co do zasady działania pompa ciepła przypomina bardzo dobrze znaną wszystkim domową lodówkę.

Ze względu na dolne źródło, pompy cieplne dzieli się na trzy rodzaje, to jest pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne. Ich wybór uzależniony jest od rozmiaru działki, możliwości montażowych, charakteru obiektu, zapotrzebowania na moc cieplną czy strefy klimatycznej.

Czy warto stosować pompy ciepła?  - starawies realizacje vigotherm
Najbardziej sprawna jest pompa gruntowa, która dzięki stabilnej temperaturze gruntu poniżej głębokości 1,5 m pobiera ciepło w niemal równomiernej ilości przez cały rok. Ilość ciepła pobieranego może być nawet kilkukrotnie większa od ilości zużywanej energii elektrycznej do napędu sprężarki pompy ciepła. Rozwiązanie to jest więc bardzo ekonomiczne. Nieznaczne zwiększenie wydajności i sprawności można uzyskać poprzez zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła z umieszczonymi pionowo rurami znajdującymi się w głębokich odwiertach, zamiast wymiennika rozłożonego poziomo. Jest to nieco droższa inwestycja, jednak zapewniająca doskonałe wyniki. Wymiennik pionowy stosuje mniejsza ilość użytkowników. Zwykle używa się poziomego wymiennika gruntowego, który także jest bardzo wydajny.

Bardzo dobrą opcją, łatwą w montażu, jest pompa powietrzna. Niskie koszty instalacji to ogromna zaleta pompy powietrznej, jednakże sprawność urządzenia nie jest tak wysoka jak w przypadku pompy gruntowej. Zmniejszająca się temperatura powietrzna powoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej w pozyskiwaniu ciepła. W przypadku dużych mrozów pompa traci na wydajności. Doskonała wydajność i sprawność pompy powietrznej zagwarantowana jest już przy umiarkowanej temperaturze powietrzna, a taka występuje przez większość okresu grzewczego, dlatego także to rozwiązanie jest bardzo dobre.

Pompa wodna, jak sama nazwa wskazuje, korzysta z ciepła magazynowanego w wodach gruntowych. Zwykle ten typ pompy wykorzystuje studnie głębinowe – czerpną (do pobierania wody) oraz zrzutową (odprowadzanie wody po pobraniu ciepła). Posesje, które posiadają dostęp do zbiornika wodnego, mogą czasem, przy spełnieniu określonych warunków, korzystać ze zbiorników bezpośrednio. Użytkowanie tej pompy wymaga często dodatkowych czynności, takich jak np. wymiana filtrów czy płukanie wymienników pośrednich. Pompy wodne są bardzo efektywne, jednakże sprawność całej instalacji obniża zużycie energii elektrycznej przez pompę głębinową transportującą wodę. Z uwagi na niekorzystny skład chemiczny wód gruntowych w wielu rejonach Polski (min. duża zawartość związków żelaza i manganu) w praktyce to rozwiązanie jest bardzo rzadko stosowane.

Wady i zalety pomp ciepła

Pompy ciepła zapewniają stałą dostawę energii cieplnej, są niezawodne oraz niezwykle ekonomiczne. Urządzenia te nadają się do każdej przestrzeni. Pompa ciepła nie wymaga pomieszczenia kotłowni ani składowania opału. Jest to niewielkie, bardzo ciche oraz w pełni zautomatyzowane urządzenie. Co więcej, pompy ciepła nie emitują spalin, dzięki czemu nie tylko nie wymagają komina, ale także żadnego dodatkowego systemu wentylacji pomieszczenia, w którym się znajdują. Uniezależnienie od zużycia paliw (gaz, olej, węgiel) to niezwykle ważny aspekt montażu pompy ciepła. Jedyną wadą jest wyższy koszt instalacji, jednakże bardzo szybko zwraca się on w postaci niskich rachunków za ogrzewanie. Warto także pamiętać, że pompy ciepła do sprawnego działania wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej. Brak prądu pozbawia pompę mocy napędowej. Warto jednak zaznaczyć, że współcześnie bez zasilania energią elektryczną nie funkcjonuje praktycznie żaden system grzewczy.

Komfortowo, ekologicznie i tanio

Chcąc zmontować w swoim domu urządzenie ekologiczne, gwarantujące wysoki komfort ogrzewania oraz oszczędność pieniędzy należy skorzystać ze sprawdzonych i pewnych marek. Wysokiej jakości pompy ciepła marki Vigotherm to doskonałe rozwiązanie. Vigotherm AERO (pompa powietrzna) oraz Vigotherm GEO (pompa gruntowa) to najwyższej klasy systemy grzewcze, niezawodne oraz nowoczesne. Śmiało można podpiąć je także do istniejących układów grzewczych, jak na przykład ogrzewanie podłogowe i cieszyć się doskonałym komfortem. Profesjonalnym dostawcą najwyższej klasy pomp Vigotherm jest firma Clima Komfort sp. z o. o. Pompy Vigotherm to komfort, ekologia oraz wyraźne i odczuwalne oszczędności.