86-300 Grudziądz, ul. Jeziorna 6

+48 56 46 223 21 info@vigotherm.pl

Pompa ciepła – koszt instalacji i eksploatacji

Pompa ciepła - koszt instalacji i eksploatacji Pompa ciepła - koszt instalacji i eksploatacji - pompa logo fullHD

Komfort cieplny to jedna z podstawowych potrzeb każdego z nas. Niestety, temperatury zimą w naszym kraju nie rozpieszczają. Każdy z nas musi więc zadbać o to, by w jego domu znajdowało się ogrzewanie, które będzie jednocześnie ekologiczne, proste w obsłudze, skuteczne w działaniu, a także ekonomiczne. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy sporo możliwości wyboru. Wśród nich, na szczególną uwagę zasługują pompy ciepła. To rozwiązanie, które łączy w sobie opłacalność z doskonałymi parametrami.

Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

Pompy ciepła to urządzenia, o których często nie wiemy zbyt wiele. Tymczasem zasada ich działania jest niezwykle prosta. Przybliżmy ją więc nieco. Pompy to urządzenia, które dostarczają do elementów grzewczych (grzejniki lub rury ogrzewania podłogowego) ciepłą wodę lub też nawiewają do pomieszczeń ciepłe powietrze (np. pompy ciepła powietrze/powietrze). Skąd ciepło? Co jest jego źródłem? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nowoczesne pompy ciepła pobierają energię z otoczenia – powietrza, gruntu lub wody. W przypadku pomp gruntowych ciepło z otoczenia odbierane jest układem rur zakopanych w ziemi, we wnętrzu których znajduje się niezamarzająca ciecz, posiadająca zawsze niższą od otoczenia temperaturę. Dzięki temu ciepło może być jej przekazywane. Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że działa to także w temperaturach ujemnych. Decydująca jest bowiem różnica temperatur. Ciepło pobrane z otoczenia przekazywane jest do obiegu chłodniczego pompy ciepła, w którym krąży czynnik chłodniczy. Ciecz ta paruje nawet w bardzo niskich temperaturach, dzięki czemu odbierając ciepło przekazane przez otoczenie wrze i paruje. Powstała para trafia do sprężarki, której zadaniem jest podniesienie temperatury poprzez jej sprężenie. Para ta staje się bardzo gorąca – na tyle, że jest w stanie podgrzać wodę w instalacji grzewczej nawet do 65 °C, a także wodę, którą wykorzystujemy do kąpieli.

Jak wyglądają pompy ciepła?

To, co widzimy w domach ogrzewanych pompami ciepła, to urządzenie, które swoim kształtem i wielkością przypominać może lodówkę lub nieduży kocioł. Niemniej jednak, poza nim, mamy do czynienia również z koniecznością zamontowania dolnego źródła ciepła, czyli instalacji, która pobiera ciepło z otoczenia. W przypadku pomp gruntowych są to najczęściej sondy pionowe lub rury ułożone poziomo pod ziemią na głębokości ok. 1,5 m, których położenie dopasowane jest do danego terenu. W przypadku pomp powietrznych jest to jednostka zewnętrzna wyposażona w parownik i wentylator, która swym wyglądem przypomina jednostki zewnętrzne instalacji klimatyzacji.

Koszt instalacji pompy ciepła

Wiele osób, które zastanawiają się nad wyborem metody ogrzewania domu, rezygnuje z pomp ciepła, obawiając się wysokich kosztów instalacji. Czy słusznie? Jak się okazuje – niekoniecznie. Koszty instalacji pompy ciepła wcale nie muszą być bowiem wygórowane. Wysokiej jakości powietrzne pompy ciepła Vigotherm możemy mieć bowiem już w cenie tradycyjnej kotłowni gazowej. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju wybranego urządzenia, wielkości domu czy naszych potrzeb, niemniej jednak mitem jest opinia mówiąca, że pompy ciepła to rozwiązanie bardzo drogie. Tym bardziej, że mówiąc o cenie instalacji ogrzewania, musimy brać pod uwagę nie tylko koszt urządzenia grzewczego i towrzyszącej armatury, ale również późniejsze wydatki na eksploatację. W przypadku pomp ciepła oszczędności są naprawdę duże – koszty eksploatacji oscylują tu bowiem na bardzo niskim poziomie. Przykładowo nowobudowany dom jednorodzinny o powierzchni 150 m², wyposażony w instalację ogrzewania podłogowego i zapotrzebowaniu na moc cieplną 5,3 kW ogrzejemy gruntową pompą ciepła za ok. 1 200 zł rocznie.

Dlaczego warto?

Nowoczesne ogrzewanie pompami ciepła to doskonały wybór dla domów jednorodzinnych, hal produkcyjnych czy powierzchni magazynowych. Ten sposób ogrzewania ma bowiem wiele zalet. Pierwszą z nich są niskie koszty ogrzewania domu. Jednorazowy wydatek, jakim jest koszt samej instalacji, szybko zwraca się w związku z tym, że w przypadku pomp ciepła nie istnieje konieczność zakupu opału w postaci węgla, gazu czy oleju opałowego. To jednak nie wszystko. Pompy ciepła są również rozwiązaniem, które warto rozważyć ze względu na ekologię. W czasach, w których smog staje się coraz poważniejszym problemem naszego kraju, czysta energia produkowana przez pompy ciepła to doskonała alternatywa. Podsumowując, pompy ciepła to jedno z najbardziej funkcjonalnych i nowoczesnych rozwiązań, które są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób decyduje się na skorzystanie właśnie z nich.